Oferta i okolice

Sztuka przedseryjna

Dzień dobry Państwu,

Okres wakacyjny nie jest szczególnie dobrym momentem aby zaczynać jakiegokolwiek typu nowe projekty. Przekonałem się o tym po raz kolejny tym razem przy próbie ogarnięcia seryjnej produkcji sabotażówek. Powód jest prosty: sezon urlopowy. Te dwa straszne słowa psuły mi skutecznie humor przy kolejnych podejściach do tematu. Psucie humoru było tym głębsze, że w tym roku nie dane mi było nigdzie wyjechać celem odpoczynku.
Enyłej…
Najpierw stworzylismy model 3D sabotażówki – który to z resztą zamieściłem na stronie. Poszło nawet sprawnie, problem polegał na tym, że sam model to nie wszystko. Trzeba było na jego podstawie opracować proces technologiczny. Zaprogramowac każdą operację, wykonanie każdego otworu, okna, gwintu – słowem każdego detalu. A w kadłubie sabotażówki jest naprawdę co robić. Opracowywaniem procesów technologicznych zajmuje się nasz Technolog, który – owszem – model obejrzał, ale opracowanie technologii odłożył na później. W sensie na „po urlopie”. A urlop miał dwutygodniowy. No cóż – zacisnąłem zęby, bo co innego mi pozostało.

Dwa tygodnie mineły. Technolog wrócił. Nie od razu zajął się sabotażówką, bo jak to po urlopie – ma byc czas na rozruch, ogarnięcie stosów pilnych spraw i tym podobnych. Kiedy w końcu technologia była opracowana, wtedy…

Tak, zgadliście…

Na urlop poszedł Frezer.

Przez kolejny tydzień z górką każdego dnia patrzyłem na wyłączoną frezarkę…
Już nawet nie odpisywałem na maile – za co bardzo przepraszam, ale nie mógłbym przekazać żadnych nowych, a tym bardziej dobrych wieści.
Dziś jednak nastał ten radosny dzień i z obrabiarki zdjęliśmy pierwszą sztukę. Frezer zliczył czas obróbki, można było w końcu dokonać rzetelnej wyceny kosztów – ale o tym za chwilę.

Kilka słów na temat samej obróbki, materiałów i całej reszty.
Korpus zapalniczki wykonany jest z jednego kawałka aluminium. Używamy do celu stopu konstrukcyjnego o oznaczeniu PA6. Obrabia się on dobrze i ładnie się poleruje. Obróbka jest wykonywana na 5 osiowej frezarce CNC, która umożliwia przeprowadzenie bardzo dużej liczby operacji z jednego zamocowania przedmiotu, dzięki czemu można skrócic czas obróbki. Mimo to wykonanie jednego korpusu trwa ponad godzinę… Szkoda, że nie mogłem nakręcić chociażby krótkiego filmu obrazującego powstawanie korpusu – bo jest to niezwykły techniczny balet wręcz.
Korki wykonane są ze stali nierdzewnej na tokarce rewolwerowej CNC. Też jest tam mnóstwo operacji, ale efekt końcowy jest świetny. Korki posiadaja radełkowany brzeg i są dobrze dopasowane do korpusu.
Tyle dobrych wiadomości.
Złe wysyłam do zainteresowanych via email.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *