Sabotażówki – elegancja i niezawodność

Szanowni Państwo,

Witam na stronie wartimelighters.pl

Pod tym nieco obco brzmiącym szyldem znajdziecie Państwo stronę poświęconą pięknym i niezawodnym  zapalniczkom z okresu II wojny światowej – tak zwanym „sabotażówkom”.

W czasie okupacji niemieckiej cieszyły się one dość dużą popularnością jako przedmioty typowo użytkowe, obecnie są poszukiwanymi i cenionymi obiektami kolekcjonerskimi. Niestety nigdy nie zyskały takiej popularności i sławy jak produkty chociażby Zippo – a szkoda, bo naprawdę mamy być z czego dumni.

„Sabotażówki” niestety nie doczekały się również jakiegokolwiek całościowego opracowania, dlatego też postanowiłem pozbierać fragmentaryczne informacje rozproszone w czeluściach Internetu, uzupełnić je wiedzą pochodząca od kolekcjonerów, muzealników oraz ludzi mających bezpośrednią styczność z ich produkcją. Dodałem również co nieco od siebie. To co powstało z moich poszukiwań – wyniki swego rodzaju śledztwa – zamieszczam na dalszych stronach niniejszego serwisu.

Oczywiście mam świadomość, że opracowanie w obecnej formie nie wyczerpuje tematu „sabotażówek” – wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Mam jednak głęboką nadzieję, że dzięki Waszym odwiedzinom i Waszej wiedzy uda się te luki uzupełnić. To jest również miejsce do dyskusji, do której jak najbardziej zachęcam.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej strony, w szczególności zaś: Pani Joannie Białobrzeskiej, Panu Bogdanowi Szczepanikowi, Panu Edmundowi Baranowskiemu oraz Panu Michałowi Wójciukowi.

Zapraszam do lektury

Rafał Hyrycz